Raport z działalności Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Vanneya w Moramanga na Madagaskarze w roku akademickim 2014/2015

Drodzy pracownicy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce

Drodzy przyjaciele z Polski, dobroczyńcy naszego seminarium

 

   Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy podzielić się z Wami wiadomościami o naszym życiu w Wyższym Seminarium Duchownym św. Jana Vanneya w Moramanga na Madagaskarze na początku rozpoczynającego się roku akademickiego 2014/2015. Chcemy podkreślić w sposób szczególny zmiany i ulepszenia, które dokonały się w naszym seminarium w ostatnich miesiącach.

   Tego roku liczba seminarzystów na filozofii zmniejszyła się, ponieważ wielu zeszłorocznych seminarzystów zdecydowało się opuścić Seminarium Propedeutyczne (przygotowawcze). W sumie jest teraz 36 kleryków, w tym 6 na pierwszym roku filozofii, 19 na drugim roku filozofii i 11 na pierwszym roku teologii.

Zmiana wychowawców

   Nastąpiła zmiana w zespole wychowawców. Ks. Severin SORATRA z diecezji Fénérive-Est zastąpi ks. Leona VARIAMANANA z diecezji Toamasina. Ks. Severin podejmie funkcję ojca duchownego. Liczba wychowawców pozostaje taka sama jak w zeszłym roku. Jest nas trzech: rektor, prefekt studiów i ojciec duchowny.

Przyjazd wspólnoty sióstr

   Nowością jest pojawienie się w seminarium sióstr zakonnych, które będą pomagały zespołowi wychowawców. Są to siostry Saint Maurice. Osiedliły się w pobliżu Wyższego Seminarium Duchownego, w domu oddalonym od budynków seminarium. Od 6 listopada 2014 r. trzy siostry, które tworzą wspólnotę, zajmują się: zarządzaniem finansami, zakupami, porządkami w budynkach i ogrodem.

Nowe infrastruktury

   W zeszłorocznym raporcie dzieliliśmy się troską, że nasze seminarium jest za małe i za ciasne, by przyjąć kolejnych kandydatów do kapłaństwa. Prowizoryczne pomieszczenia należące do biskupa diecezji, z których korzystaliśmy od początku powstania seminarium w 2011 r., nie odpowiadały już realnym potrzebom seminarium, ponieważ każdego roku liczba seminarzystów wzrasta. Duża liczba kandydatów rozpoczyna rok propedeutyczny. Problem ten został poruszony na zebraniu biskupów naszej archidiecezji. Postanowili oni przygotować kosztorys koniecznej rozbudowy seminarium, ale koszty, które przedstawiło przedsiębiorstwo budowlane, przerosły możliwości diecezji.

Trzeba było poszukać funduszy.

   Na przełomie marca i kwietnia 2014 r. biskupi z Madagaskaru byli w Rzymie z wizytą ad limina. Przy tej okazji przedstawili papieżowi Franciszkowi problemy związane z rozbudową seminarium. Papież zareagował natychmiast dając niezbędne pieniądze.

   Po powrocie z Rzymu biskupi powierzyli przedsiębiorstwu budowlanemu wykonanie prac. Powiększono trzy budynki, dobudowując piętra. Kiedy się okazało, że nie wystarczy papieskich pieniędzy, by wykonać wszystkie prace, biskupi zrobili dodatkową zbiórkę na ten cel w swoich diecezjach. Prace miały być wykonane podczas wakacji kleryków, ale podniesienie dachów i dobudowanie pięter pochłonęło więcej czasu i opóźniło rozpoczęcie roku akademickiego o kilka tygodni.

Ostatecznie prace zakończono 2 listopada 2014 r. i seminarzyści mogli tam zamieszkać. Oprócz sal i pokoi, które już istniały, dobudowano 27 nowych dwuosobowych, dwa pomieszczenia dla gości, dwie duże sale wykładowe i bibliotekę.

W sumie Wyższe Seminarium Duchowne składa się z czterech budynków rozmieszczonych wokół kaplicy.

1. Jeden budynek, gdzie mieszkają i pracują wykładowcy.

2. Drugi budynek z 12 pokojami na pierwszym piętrze i dwoma wielkimi salami na parterze, które służą za salę wspólnotową i jadalnię, oraz dwoma średnimi pomieszczeniami służącymi jako magazyny.

3. Trzeci budynek zawiera na parterze trzy pokoje i dwie małe sale, które mogą służyć jako wykładowe albo do pracy w grupach. Na piętrze tego budynku są trzy pokoje dla profesorów, dwie duże sale wykładowe i biblioteka.

4. W czwartym budynku jest 12 pokoi na parterze i 12 pokoi na piętrze dla seminarzystów.

5. Dom sióstr znajduje się w osobnym budynku, oddalonym od seminarium.

 

W niedzielę 9 listopada 2014 r. celebrowaliśmy na podwórzu seminarium uroczystą Mszę św. dziękczynną, która zgromadziła tysiące wiernych, szesnastu biskupów, członków Konferencji Episkopatu Madagaskaru oraz licznych księży. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Désiré TSARAHAZANA, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Madagaskaru. Na uroczystość przybyły lokalne władze i przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, którzy bardzo licznie dołączyli do naszego świętowania. Mszę św. poprzedziło poświęcenie przebudowanych budynków seminarium. Był to również moment, kiedy arcybiskup przywitał oficjalnie siostry Saint Maurice, które rozpoczęły pracę w seminarium.

Należy również wspomnieć o wybudowanej studni: 2,5 m średnicy i 14 m głębokości, by zwiększyć dopływ wody do seminarium.

   Obiekty sportowe są prawie zakończone i seminarzyści mogą tam grać w piłkę. Pozostaje odnowienie ogrodzenia boiska sportowego, które znajduje się na dużym terenie obok budynków seminarium.

   Po tym krótkim sprawozdaniu na temat życia w Wyższym Seminarium Duchownym w Moramanga chcemy podziękować Bogu Wszechmogącemu za łaski udzielone naszemu Wyższemu Seminarium Duchownemu.

   Dziękujemy również papieżowi Franciszkowi i biskupom naszej archidiecezji, bo dzięki ich staraniom i trosce o nas dokonały się u nas w tym roku wielkie zmiany.

Chciałbym też bardzo podziękować wszystkim ofiarodawcom z Waszego kraju ? za wspaniałomyślne wsparcie, które dociera do nas poprzez Rzym, a które jest niezbędne dla codziennego funkcjonowania naszego seminarium. Wszyscy wychowawcy i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Vianneya obiecują pamiętać o Was w modlitwach. Niech Pan wynagrodzi Wam stokrotnie.

   Te wielkie zmiany niewątpliwie zwiększą nasz entuzjazm oraz pomogą nam lepiej wypełniać naszą wychowawczą misję. Chcemy pomóc seminarzystom w realizacji ich powołania i jednocześnie pomóc im spotkać Jezusa Chrystusa oraz doświadczyć radości Ewangelii. Obiecujemy to Bogu.

   Moramanga, 6 grudnia 2014 r.

 

 Ks. Gabriel RANDRIANANTENAINA, Rektor